Arsyet pse duhet të merrni vitaminën B3

1

Vitamina B3 e njohur ndryshe si niacin, është një përbërës shumë i rëndësishëm dhe çdo pjesë e trupit ka nevojë për të në mënyrë që të funksionojë siç duhet.
Vitamina B3 përdoret për të ulur nivelin e kolesterolit dhe gjithashtu për të trajtuar çrregullimet respiratore dhe vaskulare. Ushqimet si peshku, pula dhe bajamet janë burime të mira të kësaj vitamine.

Përfitimi i parë i vitaminës B3 është të mbajë eshtrat e fortë duke ndihmuar në ruajtjen e kalciumit.. Më poshtë ju sjellim përfitimet nga Vitamina B3 ose niacini dhe pse duhet të keni sasi të mjaftueshme të saj:

1. Rregullonn tretjen

Vitamina B3 ndihmon ne funksionimin normal të sistemit të tretjes, çka prodhon një apetit të shëndetshëm dhe një lëkurë që shkëlqen.

2. Trajton pelagrën (lëkurën e egër)

Njerëzit që vuajnë nga muskujt e dobët, problemet me tretjen, infeksionet e fytyrës ose pelagrën kanë një mungesë të vitaminës B3. Këta njerëz kanë nevojë të rrisin dozën e vitaminës B3 nëpërmjet dietave ose ushqimeve si pjesë e trajtimit.

3. Përmirëson lëkuren

Vitamina B3 ndihmon në përmirësimin e lëkurës nga dëmtimi i diellit. Përdorët shpesh nëpër kozmetika apo krema kundër rrudhave.

4. Zvogëlon simptomat e artritit

Vitamina B3 ndihmon në lehtësimin e simptomave te artritit. Ajo përmirëson lëvizjen e përbashkët dhe parandalon inflamacionin e shkaktuar nga artriti.

5. Parandalon rrezikun e sëmundjes së zemrës

Kjo vitaminë ndihmon në menaxhimin e kolesterolit ne trupin tuaj çka më pastaj zvogëlon rrezikun e sëmundjes se zemrës. Ajo gjithashtu mban nën kontroll stresin dhe inflamacionin që mund të jenë shumë të dëmshëm për zemër pasi priret të kalitë arteriet dhe të pengojë rrjedhjen e gjakut. Niacini është i njohur gjithashtu në zgjerimin e enëve të gjakut dhe për të përmirësuar qarkullimin e gjakut.

6. Shëndeti mendor

Vitamina B3 ose niacini shpesh përdorën për të trajtuar edhe çrregullime si ankthi, depresioni dhe çrregullimi bipolar. Është gjetur se njerëzit me depresion zakonisht nuk kanë mjaftueshëm vitaminë B.

7. Diabeti

Niacini ndihmon në trajtimin e diabetit dhe nivelit të lartë të sheqerit në gjak. Shumë pacientë që vuajnë nga diabeti kanë mundësi që në mënyrë efektive të kontrollojnë nivelet e HBA1C dhe të përfitojnë me ndihmën e niacinit./21Media

Kërko